Urządzanie pokoju hotelowego nie musi oznaczać drogi przez mękę. Wystarczy wziąć pod uwagę rozwiązania ważne dla potencjalnych gości oraz przemyśleć kwestie związane ze stylistyką wnętrz. Jak więc urządzić pokój idealny, który zaspokoi gusta zarówno amatorów komfortu, jak i tych, którzy stawiają na design? Podpowiadamy.
Hotelowy pokój na miarę oczekiwań
Branża hotelowa jest niezwykle wymagająca, a hotele wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Hotelarze więc dwoją się i troją, żeby skusić gości udogodnieniami. Darmowe wi-fi, przestrzeń dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, parking czy suszarka w łazience jeszcze jakiś czas temu mogły posłużyć za magnes do przyciągnięcia klienta. Obecnie są po prostu standardem, bez którego nie chce on nawet zwrócić uwagi na dany obiekt. Jak więc stworzyć przestrzeń, która nie będzie świeciła pustkami w szczycie sezonu?
Urządzenie pokoju hotelowego krok po kroku
Po pierwsze stwórz profil gościa: Pierwszym i najważniejszym czynnikiem na drodze do urządzenia idealnego pokoju hotelowego jest odpowiedź na pytanie – kto będzie moim gościem. Słowem – stworzenie grupy docelowej. Zupełnie inaczej zagospodarujemy przestrzeń dla biznesmena, a jeszcze inaczej dla rodziny z dzieckiem. Odpowiedź na to pytanie w zasadzie jest jedyną kwestią, która nieco wyróżnia się na tle listy pt. jak zaaranżować pokój hotelowy. Pozostałe tworzą taki wspólny mianownik, ważny w przypadku każdego gościa.
Po drugie komfort: Jedna noc dla biznesmena, czy kilka dla singla, który zwiedza miasto, a może wakacje dla rodziny? Bez względu na to, kogo będziemy gościć, musimy stworzyć wygodą i komfortową przestrzeń. Tutaj w grę wchodzi czystość, jednak nie osiągniemy jej zagracając wnętrze. Z pomocą przychodzi tu zawsze modny i bardzo praktyczny minimalizm. Klasyka przetrwa nawet największe zawirowania w modzie hotelowej. Można ją jedynie urozmaicać dodatkami czy kolorami. W przypadku hotelowych mebli odnajdzie się zarówno w przestrzeni urządzonej w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym czy glamour.
Po trzecie meble hotelowe: Wspominany minimalizm warto zastosować m.in. w łóżkach hotelowych. Dobrze jeśli będą długie i szerokie. Można je urozmaicić wezgłowiem, co doda szyku, a przy okazji stanie się bardzo przydatnym elementem wyposażenia dla gości, którzy lubią np. wieczorny relaks z książką czy przed telewizorem. Nie jest to jednak konieczność. Absolutnym must have jest natomiast dobrze dobrany materac. Warto także zwrócić uwagę na miłą, zachęcającą do odpoczynku pościel w towarzystwie dużej ilości poduszek. Sprawi to wrażenie przytulności, a przy okazji wprowadzi do wnętrza akcent dekoracyjny. Obok łóżek – koniecznie szafki nocne z lampami.
Nie bez znaczenia w hotelowej przestrzeni jest kącik ze stolikiem i wygodnymi krzesłami tudzież fotelem i sofą, czyli hotelowymi kompletami wypoczynkowymi. Wprowadzą one do pokoju funkcjonalność, o której za chwilę. Jeśli natomiast pokój urządzony jest typowo na biznesową modłę, nie może w nim zabraknąć biurka, na którym będzie można swobodnie położyć np. laptop.
Po czwarte funkcjonalność i wielofunkcyjność: Funkcjonalność jest niezwykle ważna na drodze do urządzenia wygodnej przestrzeni w hotelu. Żadne ze znajdujących się w niej drzwi nie mogą ze sobą kolidować czy utrudniać poruszanie się. Jeśli np. chcemy, aby w pokoju był telewizor, powieśmy go na ścianie.
Kolejna sprawa, to wielofunkcyjność. Pamiętajmy o tym, że urządzenie pokoju hotelowego, to nie tylko stworzenie miejsca do spania, ale także przechowywania rzeczy. Walizki, torby, zabawki dzieci, także muszą mieć swoją przestrzeń. Najlepiej więc wprowadzić do niej wygodne szafy w zabudowie, które nie tylko wkomponują się w stylistykę wnętrza, ale także nadadzą mu wygodnego tonu.
Po piąte oświetlenie i kolory: Bez względu na to, jakim budżetem dysponujemy bardzo ważne jest to, aby przestrzeń w której będą odpoczywać nasi goście tworzyła spójną całość. Unikajmy przysłowiowego misz-maszu na rzecz ujednolicenia. Oczywiście nie jest powiedziane, że nie może temu towarzyszyć pewien eklektyzm, ale wszystko w granicach zdrowego rozsądku i dobrego smaku. Z założenia gość ma odnaleźć u nas spokój, wyciszyć się w wolnej chwili lub skupić na wykonaniu zadania. Niepotrzebne, rozpraszające go akcenty nie będą sprzyjać żadnej z tych czynności. Dobrze więc postawić na stonowane kolory, które bez względu na charakter wnętrza, będą sprzyjały relaksowi. Jeśli naszymi gośćmi będą także dzieci, ukłon w ich stronę może iść np. w postaci kolorowej pościeli.
Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiednie oświetlenia. Absolutnie nie można zapomnieć o lampkach nocnych oraz kinkietach. Bardzo dobrze sprawdzają się także lampy stojące, jeśli chcemy stworzyć przytulny klimat. Jeśli budżet na to pozwala, warto postawić na rozwiązania w których samodzielnie można sterować natężeniem światła. Na rynku dostępne są także żarówki wyposażone w funkcje dawania różnych świetlnych tonacji.
Urządzanie pokoju hotelowego, to przede wszystkim świadome działanie. Jeśli weźmiemy pod uwagę wspomniane przez nas kwestie, powinniśmy często odpowiadać potencjalnym gościom: przepraszamy, ale niestety ten termin jest już zajęty.